K-dron – harmonia muzyki – Dialog K-ultur

Odpoczno

Zderzenie trzech odrębnych światów: naukowego, muzyki i wizualnej interpretacji – tym zaowocuje spotkanie wynalazcy K-drona, członków łódzkiej grupy Odpoczno, kompozytora muzyki współczesnej oraz specjalisty od trójwymiarowych animacji. Efekty niezwykłej matematyczno-artystycznej fuzji można będzie oglądać podczas premierowego koncertu-pokazu w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Jedenastościenna bryła geometryczna, K-dron, odkryta przez Janusza Kapustę w 1985 roku, stanie się punktem wyjścia interdyscyplinarnego widowiska muzycznego „K-DRON”. Grupa Odpoczno, w nowatorski sposób reinterpretująca na co dzień muzykę ludową, stworzy je w Fabryce Sztuki wspólnie z Maciejem Rynkiewiczem, doktorantem na wydziale Animacji Łódzkiej Szkoły Filmowej. Opartą na figurze K-drona część muzyczną dopełnią trójwymiarowe animacje – specjalnie na tę okazje przygotowane z wykorzystaniem technologii motion capture.

Interdyscyplinarne widowisko „tradycyjnie nowoczesnego“ kwartetu Odpoczno i Macieja Rynkiewicza nie wyczerpie jednak listy atrakcji wieczoru.

Janusz Kapusta podczas wykładu opowie historię K-dronu, a Tomasz Dziubiński i Artur Strupiechowski, prowadzący pracownię lutniczą w Warszawie specjalizującą się w budowaniu unikatowych instrumentów, po raz pierwszy pokażą światu prototyp instrumentu oparty na wzorze figury K-dronu. Możemy się też spodziewać prezentacji jego brzmienia w wykonaniu kompozytora muzyki współczesnej i akordeonisty Pawła Janasa, a wieczór zwieńczy wspólna improwizacja muzyków, do której będą mogli dołączyć chętni widzowie. W Art_Inkubatorze narodzi się więc tego wieczora niepowtarzalny projekt muzyczny, którego twórcami będą Janusz Kapusta, Odpoczno, Paweł Janas, Marcin Kuropatwa i Maciej Rynkiewicz.

Widowisko „K-DRON” jest jednym z wydarzeń składających się na Festiwal Łódź Czterech Kultur, który odbędzie się w dniach 6-14 września 2019. Wstęp jest bezpłatny. Rezerwacji można dokonywać online.

Partnerem wydarzenia jest mBank.

12.09, g. 19.30 | K-dron – harmonia muzyki – Dialog K-ultur, koncert i wykład, wydarzenie niebiletowane, rezerwacje | Art_Inkubator, Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3

Partner wydarzenia:

mBank mass logo RGB