Zapisani, premiera spektaklu Teatru Arlekin w Łodzi

ArlekinŚwiat niegdyś namacalny i bliski, a dziś będący wspomnieniem ulotnym, jak smak i zapach słodkich chałek, biszkoptów, czulentu i cymesu. Dziewczęca wyobraźnia i wrażliwość. Kobieca religijność. To delikatna materia wspomnień Belli Rosenfeld Chagall wziętych na warsztat przez łódzki teatr lalek.

Reżyserka, Joanna Gerigk, specjalizuje się w realizacji tekstów opartych na faktach. Tym razem za punkt wyjścia spektaklu pt. Zapisani obrała książkę Płonące świece Belli Chagall. Efekt tej pracy będzie można zobaczyć na dużej scenie Teatru Lalek Arlekin w Łodzi w sobotę (14 września) o godzinie 16.00.

Bella Chagall dostrzega rzeczy i zjawiska, które dla innych są niezauważalne. Obdarzona niezwykłą wyobraźnią z łatwością funkcjonuje w dwóch światach: domu rodzinnego i fantazji. Jeden jest wypełniony modlitwami, żydowskimi zwyczajami i świętami, ale także codziennością i pracą. W drugim – szafa jęczy, kanapa porasta zielonym mchem, a książki są wzruszone, kiedy dziewczynka na nie spogląda. Twórcy Zapisanych, patrząc jej oczami i balansując na granicy dwóch rzeczywistości, chcą nam przybliżyć świat, który kiedyś był częścią naszej codzienności, a który teraz jest ulotnym wspomnieniem, proustowską fantazją o magdalence.

Według żydowskiej tradycji kobiety nie miały obowiązku codziennej modlitwy, nie studiowały Świętych Pism, często nie znały hebrajskiego. Stąd narodził się gatunek modlitw kobiecych, w języku jidysz, nazywanych Tchines, które towarzyszyły zapalaniu świec szabasowych, pieczeniu chały, rytualnej kąpieli w mykwie lub związane były z cyklem biologicznym kobiety. Spektakl, w którym wystąpią Emilia Dryja, Adrianna Maliszewska, Katarzyna Stanisz, Karolina Zajdel, Maciej Piotrowski i Wojciech Schabowski, stara się uchwycić kobiecą religijność, tak ściśle związaną z rytmem codzienności. Tej, która odeszła.

Polska prapremiera spektaklu Zapisani Teatru Lalek Arlekin w Łodzi jest jednym z wydarzeń składających się na Festiwal Łódź Czterech Kultur, który odbędzie się w dniach 6-14 września 2019. Bilety w cenie 5 zł kupić można w kasie teatru i online.

REALIZACJA:
Reżyseria i adaptacja: Joanna Gerigk
Scenografia: Martyna Dworakowska
Kompozytor: Sebastian Ładyżyński
Choreografia: Alexandr Azarkevitch
Obsada: Emilia Dryja, Adrianna Maliszewska, Katarzyna Stanisz, Karolina Zajdel, Maciej Piotrowski, Wojtek Schabowski

14.09, g. 16.00 | Zapisani, premiera spektaklu Teatru Arlekin w Łodzi, wydarzenie biletowane | Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi, ul. Wólczańska 5 kup bilet >>>