Hańba, spektakl Teatru Ludowego w Krakowie

Hańba

Na scenie ofiary stają twarzą w twarz z oprawcami, stawiają trudne pytania, odkrywają niewygodne prawdy. A ze słuchawek, jeszcze zanim rozpocznie się akcja, spokojnie sączy się kobiecy głos. Kim jest? Narratorem? Wewnętrznym monologiem Davida – bohatera powieści Coetzee’ego? Zaproszenie Festiwalu Łódź Czterech Kultur przyjął krakowski Teatr Ludowy, który pokaże „Hańbę” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego.

Głos w słuchawkach będzie towarzyszyć publiczności przez całe przedstawienie, trwające ponad dwie i pół godziny. Ten zabieg realizacyjny sprawia, że wielowarstwowa opowieść, tocząca się w kilku miejscach jednocześnie, nabiera jeszcze dodatkowego wymiaru. Ale ani postaci, ani głos, podobnie jak i sam Coetzee w swojej głośnej powieści, nie udzielą odpowiedzi, raczej mnożą kolejne pytania.

– Człowiek zhańbiony to człowiek, który utracił coś, czego nie da się odzyskać. Jest jak trędowaty, jego hańba może zarazić tych, których dotknie. Utracił, ale być może też uzyskał. Bo dopiero upadłszy tak nisko, jak tylko się da, do poziomu psa, człowiek może podjąć próbę zrozumienia, kim naprawdę jest i ile tak naprawdę warte jest jego życie. Może pohańbić się w oczach innych ludzi, ale prawdziwa hańba dotyka go dopiero w jego własnych oczach. Sam przed sobą staje się niegodny, bezwartościowy i skalany – mówią twórcy spektaklu.

Zagłębiając się w powieść Coetzee'go Wierzchowski pyta o winę, o wstyd, o samotność, o naturę nienawiści i przemocy, o mężczyzn, o kobiety. Czy kolejne spotkania ofiar i oprawców doprowadzą do pojednania? Czy też stanowić będą kolejny rozdział niekończącej się historii ludzkiego cierpienia.

Inscenizacja oparta na przekładzie Michała Kłobukowskiego, oddziałuje na widza także poprzez plastyczną scenografię przygotowaną przez Barbarę Ferlak. Przede wszystkim jednak przez wyraziste kreacje aktorskie. W roli Davida Lurie oglądamy Piotra Pilitowskiego. Partnerują mu Anna Pijanowska, Jan Nosal, Marianna Zydek, Tadeusz Łomnicki, Jagoda Pietruszkówna, Małgorzta Kochan, Piotr Franasowicz i Patryk Palusiński.

Spektakl zaprezentowany zostanie w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur na scenie Teatru im. Stefana Jaracza, 14 września o g. 17.00. Bilety w cenie: 35 złotych – normalny i 30 zł – ulgowy, kupić można online lub w kasie teatru.

REALIZACJA:
Przekład: Michał Kłobukowski
Adaptacja i reżyseria: Marcin Wierzchowski
Dramaturgia: Agnieszka Turek, Daniel Sołtysiński
Asystent reżysera: Tadeusz Łomnicki
Scenografia: Barbara Ferlak
Muzyka: Urszula Chrzanowska
Inspicjent / sufler: Anita Wilczak - Leszczyńska
Występują: Piotr Pilitowski, Anna Pijanowska, Jan Nosal, Marianna Zydek, Tadeusz Łomnicki, Jagoda Pietruszkówna, Małgorzta Kochan, Piotr Franasowicz i Patryk Palusiński.

14.09, g. 17.00 | Hańba, spektakl Teatru Ludowego w Krakowie, wydarzenie biletowane | Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, ul. Jaracza 27