Z dumą zapraszamy na dziewięć dni i blisko 50 wydarzeń
Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 6-14 września. Będzie to dziewięć dni i ponad czterdzieści wydarzeń przygotowanych przez zespół kuratorów i spiętych wspólnym hasłem: O programie opowiedzieliśmy dziś na konferencji w której wzięli udział: wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, Magdalena Kumorek, Joanna Podolska, Marcin Tercjak, Kinga Wojciechowska-Rulka (Departament Komunikacji i Strategii Marketingowej mBank), Joanna Szumacher i Katarzyna Stańczak.
Za program teatralny festiwalu odpowiada Agata Duda-Gracz. Zaproszenie reżyserki przyjęły Sardegna Teatro i Compagnia Teatropersona, które pokażą Makbeta w języku sardyńskim, ale w klasycznej elżbietańskiej realizacji, a także krakowski Teatr Ludowy z Hańbą, poznański Teatr Nowy z Amboną Ludu oraz wrocławski Teatr Układ Formalny z przedstawieniem Spólnota. Sekcja teatralna to aż trzy premiery. Magdalena Kumorek w swoim monodramie Madaleine zabierze publiczność w niezwykle osobistą muzyczną podróż do pełnego emocji świata kobiet, zaś Mariusz Zaniewski wyreżyseruje Dzza/Przyszłość boli tylko raz – spektakl, w którym przygląda się zagrożeniom współczesności, bohaterami swojego tekstu czyniąc dzieci. W pełni autorska będzie również propozycja samej Agaty Dudy-Gracz: Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów.
– Jest to opowieść o osobach, żyjących w różnych epokach historycznych i obyczajowych, pod różnymi szerokościami geograficznymi, których wyjątkowość była wynikiem specyfiki epoki i okoliczności, w jakich przyszło im żyć. Dwadzieścia żywotów, z jakiegoś powodu uznanych za święte, połączone w fabularną opowieść zderzającą legendy z prozą życia – zapowiada reżyserka, a zarazem autorka tekstu, scenografii i kostiumów, która do współpracy przy tworzeniu spektaklu zaprosiła studentów IV roku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza.
Również Teatr Lalek Arlekin przygotowuje na festiwal premierę. Zapisani w reżyserii Joanny Gerigk, specjalizującej się w realizacji tekstów opartych na faktach, za punkt wyjścia obiorą książkę Płonące świece Belli Chagall. Dla najmłodszych plenerową prezentację Piotrusia Pana ma Teatr Pinokio, który przedstawieniem w cyrkowym namiocie w Parku Ocalałych zakończy swój wakacyjny wędrowny cykl.
Silną reprezentację w tegorocznej edycji mają też sztuki wizualne, zorganizowane wokół dwóch głównych projektów – wystawy Owoce drzew wszystkich w Pasażu Lido i całej serii zdarzeń pod wspólnym tytułem Miasto Babel, które rozleją się po całym mieście od Księżego Młyna po Bar Bambus. Za program tej sekcji odpowiadają Joanna Szumacher i Katarzyna Stańczak. Na wystawie Owoce drzew wszystkich ważne miejsce zajmują obserwacje na temat przyczyn i mechanizmów nasilających się nastrojów nacjonalistycznych na świecie, stając się punktem wyjścia do namysłu nad możliwymi zmianami społecznymi. – Kryzys migracyjny stanowi jedno z najistotniejszych wyzwań ostatniej dekady i w znaczący sposób kształtuje życiowe doświadczenie coraz większej liczby ludzi w różnych zakątkach świata. Zaproszeni przez nas twórcy zastanawiają się, czy musimy być skazani na tkwienie w ograniczającej i anachronicznej dychotomii „my versus oni”, kurczowo trzymając się schematów i uprzedzeń – tłumaczą Szumacher i Stańczak.
Na wystawę złożą się prace uznanych artystów młodego pokolenia: Norberta Delmana, Kaspra Lecnima, Dominiki Olszowy, Liliany Piskorskiej, Irminy Rusickiej, Katyi Shadkovskiej, Jany Shostak i Stacha Szumskigo.
Z kolei Miasto Babel to trzynaście spotkań ze sztuką, oddających głos młodym artystom, galerzystom i kuratorom, którzy nie boją się podjąć ryzyka, jakie niesie zaangażowana wypowiedź i nieoczywista forma. Izraelska artystka Hagar Cygler zastanowi się nad polsko-żydowską historią wpisaną w dzieje jej rodziny, gruziński kolektyw InChina podda refleksji procesy migracyjne, a Maarten Schuurman z Amsterdamu porozmawia z przedstawicielami różnych kultur o ich wizji ziemi obiecanej. Nie zabraknie istotnych tematów podanych w konwencji zabawy – Galeria Sandra zorganizuje na Księżym Młynie piknik poświęcony empatii i antydyskryminacyjnej edukacji, a Smutne Kobiety wraz z Galerią W Y uhonorują wietnamską społeczność koncertem z karaoke. Miasto Babel zagości też w niespodziewanych miejscach – w parkach, na placach, na ulicy przed piekarnią. Galeria Serce Człowieka zaprosi na wystawę Kamila I do Synagogi Reicherów, a Galeria Śmierć Frajerom na plac przed barem Bambus. Niektóre działania będą mieć charakter efemeryczny, inne trwalej zaingerują w przestrzeń miejską. Zaproszenie festiwalu przyjęła również Julita Wójcik, której instalacja zagości w Parku Staromiejskim.
Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszy się muzyczna część programu, w tym dwa premierowe wydarzenia. Pierwszym z nich będzie taneczne Hot Dance Party w Klubie Wytwórnia. Zespół Kamp! i jego goście: Izabela Trojanowska, Kev Fox, Hania Rani, Piotr Zioła, Rosalie i Barbara Wrońska na nowo zinterpretują hity muzyki elektronicznej lat 80. i 90.
Z kolei koncert główny Znikające miasto z udziałem Krzysztofa Zalewskiego, Mony Mur, Meli Koteluk, Ralpha Kamińskiego, pod kierownictwem artystycznym Leszka Biolika i w reżyserii Matyldy Damięckiej, opowiadać będzie o Łodzi – wielkim mieście, które jak soczewka skupia wszelkie zdarzenia współczesności, ukazując w powiększeniu zderzenia interesów, intencji i potrzeb, a jednocześnie nieustannie inspiruje artystów.
– Siłą naszego festiwalu jest różnorodność, dlatego oprócz spektakularnych gwiazdorskich wydarzeń proponujemy także bardziej kameralne i niecodzienne spotkania, które zachęcają do eksplorowania nowych muzycznych przestrzeni – podkreśla Marcin Tercjak, kurator muzyczny festiwalu. – Stąd obecność niemieckiej artystki Charlotte Brandi, rosyjskiego postpunkowego Shortparis, melancholijnej Keren Ann, czy klimatycznego Babadag, ale też niezwykłego muzyczno-matematycznego projektu z udziałem zespołu Odpoczno i K-drona w roli instrumentu – wyjaśnia.
Do Łodzi przyjedzie też Daniel Spaleniak z koncertem Łódź on Fire, do którego zaprosił znakomite wokalistki Melę Koteluk, Misię Furtak, Hanię Rani i Kasię Kowalczyk. Muzycznym bohaterem festiwalu będzie też Edi Rosner, którego burzliwe i chwilami niewiarygodne losy wydają się być gotowym scenariuszem filmowym. Historię jednego z najlepszych trębaczy jazzowych w Europie, który przez jakiś czas miał w Łodzi własny klub, koncertem i potańcówką przypomni Edi Rosner Jazz Band – projekt jazzowych artystów z Maciejem Fortuną na czele.
Festiwal Łódź Czterech Kultur to także działania edukacyjne i spotkania odwołujące się do wielokulturowej historii miasta. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotowało bogaty program warsztatów dla osób w różnym wieku, nie zabraknie też wykładów poświęconych Łodzi polskiej, niemieckiej, rosyjskiej i żydowskiej, zaplanowano także panel dyskusyjny na temat nowych, współczesnych kultur miasta. Całe rodziny mogą wziąć udział w grach miejskich, poświęconych wielokulturowej Łodzi albo w EdelmanGame – towarzyszącej wystawie Marek Edelman – Człowiek czy wziąć udział w Spotkaniu z Panią Muzyką lub Kulturowym assamblage’u w Przędzalni Sztuki.
Po więcej szczegółów zapraszamy do zakładki PROGRAM>>>
https://2019.4kultury.pl/program/2-news/244-oglosilismy-program#sigProId6ddcaa2498