arm

To będzie niecodzienne widowisko. Tomasz Armada, projektant, członek Domu Mody Limanka  – który sam o sobie mówi: kreatura mody – w ramach naszego festiwalu zaprezentuje swoją najnowszą kolekcję-performans.

Artysta zapowiada, że będzie to safari poprzez Łódzką Dzicz: sklepy z odzieżą używaną, miejscowe targowiska oraz skansen meblościankowy Domu Mody Limanka. 

Ubrania zostały uszyte własnoręcznie przez projektanta z elementów tekstylnych charakterystycznych dla współczesnej Polski, uzupełnionych o autorskie wzory, druki tkaniny i dzianiny. Różnorodna kolekcja składa się z parodii odzieżowych, asortymentów charakterystycznych dla streetwearu – mody ulicy – a także swojskich odpowiedników paryskiego „hatue couture”, obfitujących w patchworki i eksperymentalne konstrukcje. Na wybiegu w klimatycznych przestrzeniach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pojawią się Tutejsi Nietutejsi, Nietutejsi Tubylcy i Miejscowi Cudzoziemcy. W roli modeli wystąpią: zespół Siksa, Bella Ćwir, członkowie Domu Mody Limanka i inne ikony mody.

Twórczość Tomasza Armady jest sprzeciwem wobec nasilającej się agresji i dyskryminacji na tle seksistowskim, homofobicznym, transfobicznym, rasistowskim i nacjonalistycznym. Projektant poprzez wyśrubowanie stereotypów i ksenofobicznych lęków miejscowych ukazuje polską estetykę w egzotycznym, przejaskrawionym i przerysowanym wydaniu – kontrastującym z lokalnością. Kolekcje Armady, inspirowane między innymi sarmatyzmem, wychodzą naprzeciw modzie dyktowanej przez zachód, powielanej przez rodzimych naśladowców. Jego najnowsza kolekcja ubiorów unikatowych, zainspirowana została współczesnym łódzkim „folklorem”, konfekcją ślubną i weselną. Wstęp wolny.

Prezentacja Konfekcji Tomasza Armady | 14 września, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Budynek D, I piętro, ul. Piotrkowska 282, g.19:00

 

dziki

KTO JEST DZIKI? WITKACY I INNI

Zagłada ostatniego rajskiego zakątka Ziemi jako musical? Na to wpaść mógł tylko Witkacy. Jeśli dodać do tego antropologiczne teksty Marii Czaplickiej i Bronisława Malinowskiego, a całość oprawić w bogactwo form od operetki przez kabaret po teatr lalkowy, otrzymujemy niezwykłą i barwną mieszankę konwencji w jednym przedstawieniu Tutli – Putli. Kto jest dziki?.

Spektakl Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy i Teatru Malabar Hotel zaprezentowany zostanie w czasie tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Punktem wyjścia dla widowiska, wyreżyserowanego przez Magdalenę Miklasz jest napisana w latach 20. ubiegłego wieku, a odnaleziona w 1974 roku operetka Witkacego. Konfrontuje ona ludożerców z wyspy Tua-Tua i kombatantów Wielkiej Wojny, która miała być ostatnią, ale Witkacy wiedział, że nie będzie. Tak zwana cywilizacja i tak zwana dzikość przeglądają się tu w sobie jak w lustrze. Z jednej strony mamy znudzenie, chucie i duże pieniądze – czyli kolonializm, z drugiej – egzotyczne narkotyki i fatalizm.  

Twórcy Teatru Malabar Hotel łączą szaloną operetkę Witkacego z tekstami antropolożki Marii Czaplickiej i podróżnika Bronisława Malinowskiego – autora słynnej monografii Życie seksualne dzikich w północno-zachodniej Melanezji, by podjąć temat różnorodności kulturowej i zapytać, jaki wpływ wywiera na nas miejsce zamieszkania i społeczeństwo.

Zestawienie trzech tak silnych osobowości, w które wcielają się Anna Stela, Marcin Bikowski i Marcin Bartnikowski, pozwala rozpocząć dialog o trudnych i aktualnych dziś problemach różnorodności kulturowej, emigracji. Widzowie, dzięki opowieści o spotkaniu cywilizacji z tak zwanym dzikim światem sami szukają odpowiedzi na pytanie: i kto jest dziki?

Wstęp jest wolny, jednak obowiązują rezerwacje.

Realizacja: 

reżyseria: Magdalena Miklasz
dramaturgia: Marcin Bartnikowski
scenografia, kostiumy: Marcin Bikowski, Marcin Bartnikowski
lalki: Marcin Bikowski
muzyka: Anna Stela, Marcin Liweń
kierownictwo produkcji: Natalia Mołodowiec

Obsada:

Anna Stela
Marcin Bikowski
Marcin Bartnikowski

Tutli – Putli. Kto jest dziki? | 9 września, Teatr Lalek Arlekin, ul. Wólczańska 5, g. 18:00

Partner wydarzenia:

  teatr arlekin

 9091574

Kayah, Bovska, Grubson, ale też Zeus, Pawel Samokhin i… Orkiestra MPK. Niespotykany łódzko-gwiazdorski skład to znak, że w Łodzi zagości Rebel Babel Ensemble – projekt firmowany przez Łukasza L.U.C. Rostowskiego. Koncert transkulturowego big bandu rozpocznie nasz Festiwal. Tego dnia – 7 września – na Starym Rynku atrakcji będzie więcej.

Rebel Babel Ensemble to eksperymentalny zespół założony przez Łukasza L.U.C. Rostkowskiego, laureata Paszportu Polityki i Mateusza Trójki, we współpracy z Promoe i Rapsusklei. Projekt łączący solistów, kompozytorów oraz amatorskie i zawodowe orkiestry w ciągu trzech lat pod swoim sztandarem zgromadził w całej Europie ponad 6000 muzyków z Polski, Niemiec, Szwecji, Hiszpanii, Czech i Portugalii. Łączy folk, jazz z elektroniką i muzyką współczesną. Koncertuje prawie zawsze w innym składzie, zapraszając do współpracy lokalnych muzyków z regionu, w którym odbywa się koncert. Dlatego oprócz występu Kayah, L.U.C., Bovskiej i Grubsona, twórcy zapowiadają także udział rapera Zeusa, Orkiestry MPK oraz założonej w 1912 roku Orkiestry Reprezentacyjnej Poczty Polskiej. W łódzką odsłonę Rebel Babel po raz pierwszy wplecione zostaną wątki polsko-rosyjskie, a to za sprawą spotkania z Pawłem Samokhinem i jego zespołem. Rebel Babel najpierw zrobi małe zamieszanie na ulicach Łodzi 

 

Koncert poprzedzi rowerowo-muzyczna parada. Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do niej. Wsiadajcie na rowery i jedźcie z nami Piotrkowską od ulicy Struga, do placu Wolności, przez Rynek Manufaktury, aż na Stary Rynek, gdzie o g.20:00 zacznie się nasz koncert – zachęcają artyści z Rebel Babel.

Barwną i zabawną ochronę zaraz przed koncertem zapewni performerski duet z Izraela SuperCops, o godzinie 19:30. Wcześniej, bo o g. 18:30 na scenie zagości Balkanscream – siedmioosobowy bałkański (chociaż polski) zespół, przeplatający jazz, sampling i hip-hop. Tego dnia na Starym Rynku nie zabraknie też pozamuzycznych propozycji. Stanie tu minimiasteczko, przygotowane przez mBank – sponsora festiwalu i jego mFundację wspierającą dzieci i młodzież w nauce matematyki. Będzie tu można między innymi rozegrać partyjkę Łódzkiego Monopoly, wielką kostką, przesuwając się po polach gigantycznej planszy i rozwiązując matematyczne zadania. Najmłodsi powalczą o drobne nagrody i spróbują swoich sił w minikonkursach Matematyka jest wszędzie albo w matematycznym kole fortuny. Propozycję dla całych rodzin przygotowała też Łódzka Grupa Kreatywna. Będą to warsztaty starożytnej techniki oddruku naturalnego za pomocą farb z naturalnych barwników i roślin, a także zajęcia z malowania na wodzie inspirowane dawną turecką techniką Ebru. Wszystkie warsztaty rozpoczną się o g. 17:00. Na zajęcia organizowane przez ŁGK obowiązują rezerwacje.

 Partner wydarzenia:

mbank

 

 

 

Regulamin imprezy masowej na Starym Rynku

Regulamin Starego Rynku w Łodzi

 

FL4K SergeGainsbourg TM 1920x1100

Zmysłowe melodie i odważne teksty. Serge Gainsbourg nie raz wywołał w Europie skandal. Dziś jego utwory powracają, śpiewane po polsku przez znakomitości sceny muzycznej. W koncercie Serge Gainsbourg. Piosenki w Teatrze Muzycznym w Łodzi wystąpią: Maria Peszek, Ania Rusowicz, Daria Zawiałow, Ralph Kaminski, Fismoll, Natalia Grosiak, Tymon Tymański, Tomek Makowiecki, Łukasz Lach, Skubas i John Mitko.

Serge Gainsbourg – kompozytor, poeta, autor niezliczonych przebojów i równie licznych skandali, był mistrzem dwuznaczności, prowokacyjnych tekstów i niebezpiecznych obyczajowo wystąpień. Buntownik, pozostający w nieustannym konflikcie ze społeczeństwem, mediami, światem polityki był jednocześnie geniuszem muzycznym, jednym z najoryginalniejszych artystów estrady francuskiej XX wieku. Tworzył jazz, rock, reggae, a nawet rap.

W tym roku przypada 90-ta rocznica jego urodzin, co daje doskonałą okazję, by przypomnieć dorobek artysty, znakomitą muzykę i słowa, jakie po sobie pozostawił – tłumaczy Marcin Tercjak, pomysłodawca wydarzenia i kurator muzycznej sekcji Festiwalu Łódź Czterech Kultur, w ramach którego powstaje koncert. – To dobry moment, żeby przekonać się, że płyty Gainsbourga stanowią źródło inspiracji dla kolejnych generacji.

Koncert Serge Gainsbourg. Piosenki, odbędzie się 9 września 2018 roku. Publiczność może liczyć na nowe interpretacje utworów artysty, w tym najpopularniejszej francuskiej piosenki wszech czasów – Je t'aime moi non plus – stworzonej dla Brigitte Bardot, a rozsławionej przez duet z Jane Birkin. Dziś trudno uwierzyć, że w 1968 uznano ją za nieobyczajną i zabroniono jej emitowania w Hiszpanii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii. W czasie koncertu usłyszymy ją w polskiej wersji. W programie nie zabraknie kilku niecodziennych duetów. O to, żeby wszystkie utwory wybrzmiały jak najpełniej w nowym wykonaniu i aranżacjach dba kolektyw producencki: Daniel Bloom i Bartosz Szczęsny, co jest gwarancją znakomitego poziomu artystycznego przedsięwzięcia dodaje Tercjak.

Repertuar koncertu został dobrany w taki sposób, by pokazać wszystkie etapy twórczości artysty, także tej, powstającej z myślą o innych wykonawcach, takich jak France Gall czy Francoise Hardy. Przekładu piosenek na język polski dokonali Rene Koelblen, Piotr M. Cieński i Stanisław Waszak. Nad stroną wizualną koncertu czuwa Tomasz Filipiak.

Sprzedaż biletów w cenie od 50 do 80 złotych trwa. Na dwa tygodnie przed koncertem ich ceny wzrosną (od 60 do 90 złotych). Bilety kupować można w kasie Teatru Muzycznego w Łodzi oraz online.

PRODUKCJA:
Producent artystyczny: Marcin Tercjak 
Producenci muzyczni: Daniel Bloom i Bartosz Szczęsny
Producent wykonawczy: Kamila Golik
Oprawa wizualna: Tomasz Filipiak
Realizacja dźwięku: Marcin Iszora
Wsparcie, booking: Maciej Pilarczyk

Serge Gainsbourg. Piosenki | 9 września, Teatr Muzyczny w Łodzi, g. 20:00

Partnerzy wydarzenia:

rossmann  teatr muzyczny  IF BlocMarquePays 1ligne Quadri

  

moda

Znajdź własny styl, wyraź swoją indywidualność krzyczą dziś koncernowe reklamy i modowe celebrytki na blogach. Ale pół wieku temu, w czasie rewolucji społecznych lat 60. i 70. wyrażanie się poprzez strój wymagało sporej odwagi. Ubranie jako język protestu to inspiracja festiwalowego performatywnego pokazu mody na Dworcu Łódź Fabryczna, tworzonego przez Janusza Noniewicza.

Projekt składać się będzie przede wszystkim z ciał i ubrań. Zarówno ciała, jak i ubrania będą środkiem wyrazu, służącym opowieści zatytułowanej roboczo „Polska wiosna/jesień 68/18”. Formuła tytułu odnosi się do nazw sezonowych pokazów mody, które składają się z trzech elementów: nazwy marki, określenia sezonu wiosna/lato lub jesień/zima oraz daty rocznej. Dla potrzeb performansu tworzymy nieistniejący sezon, w niemożliwym czasie – zapowiada reżyser.

Nie będzie tu typowego wybiegu – modele i modelki wędrować będą po frontowej części Dworca Łódź Fabryczna, prezentując ubrania wybrane przez Janusza Noniewicza i Hannę Podrazę. Każda stylizacja, stworzona zostanie z produkcji polskich marek lub z ubrań popularnych wśród Polaków na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. – Będzie to nie tylko opowieść o historii mody w Polsce i Polski w modzie. Pod surrealistycznym tytułem kryją się konkretne, istniejące ciała i konkretne, istniejące ubrania, z których tworzymy nasz fikcyjny, artystyczny porządek. Porządek modowej marki POLSKA – podkreśla Noniewicz.

Performans to odpowiedź na obecną rzeczywistość, traktującą kraj, kulturę i społeczeństwo, jak produkt do spozycjonowania i urynkowienia. Takie myślenie prowadzi do eliminacji zjawisk, wydarzeń, grup społecznych, a nawet idei czy przekonań, które z punktu widzenia marketingowej strategii uznawane są za nieopłacalne.

Janusz Noniewicz – kierownik Katedry Mody Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie, jej założyciel i wykładowca, kurator i artysta sztuk wizualnych zajmuje się badaniem mody i projektowania w kontekście nauk humanistycznych i społecznych. Prowadzi autorski program artystyczno-edukacyjny Czy projektant mody może być szczęśliwy? Jest autorem prac i wystaw pokazywanych m.in. w CSW Zamek U-jazdowski w Warszawie, Austrian Cultural Forum w Londynie, 798 art zone w Pekinie czy Museum Quartier w Wiedniu.

Polska wiosna/jesień 68/18 | 14 września, Dworzec Łódź Fabryczna, g. 17:00