Kariera doktora Rausa

raus

Co wiemy o ludziach, o których mawia się, że wyprzedzili swój czas? Podręczniki wypełniają suche fakty, trochę dat, liczby, płaskie podobizny. Znamy ich osiągnięcia, ale nie myślimy o tym jak żyli, co czuli. Kariera doktora Rausa to właśnie opowieść o osobie, która urodziła się zanim nastała jej epoka – historia Franciszka Skaryny. Tłumaczony na język polski spektakl Republikańskiego Teatru Dramaturgii Białoruskiej w Mińsku zobaczymy dwukrotnie – 12 i 13 września.

Kim był Franciszek Skaryna? Geniuszem, prawdziwym człowiekiem renesansu, twórcą białoruskiego piśmiennictwa. Wychowany w tradycji prawosławnej w Połocku, studiował w Krakowie i w Padwie, gdzie zdobył tytuł doktora nauk lekarskich. Pracował w Pradze i Wilnie, żyjąc na styku dwóch wielkich tradycji. W tej przestrzeni łączącej dwie kultury widział szczególne intelektualne wyzwanie. Białoruski spektakl do biografii tej postaci odwołuje się niedosłownie. Jak mówią sami twórcy jest to raczej: historycznie niedokładna tragikomedia. Reżyser – Alaksandr Harcujeu, zastanawia się, jak geniusze postrzegani byli przez swoje otoczenie, pyta o cenę, jaką ponosili za oddanie się ideom, zmieniającym życie ludzkości.

Nagradzany na świecie, w tym na festiwalu w Edynburgu, Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej w Mińsku przez krytyków uznawany jest za jedno z najciekawszych zjawisk artystycznych białoruskiej sceny. Nowoczesność formy, śmiałe metafory i granie absurdem zyskały także przychylność międzynarodowej publiczności. Za sprawą Festiwalu grupa pojawi się w Łodzi po raz drugi. Karierę doktora Rausa zaprezentuje na scenie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi w środę i czwartek, o g.19:00. Bilety w cenie 25 zł i 15 zł można kupić w kasie teatru lub online.

Realizacja:

Autor: Wiktar Marcinowicz
Reżyser: zasłużony działacz sztuk Republiki Białoruś - Alaksandr Harcujeu
Scenografia: Andrej Mierankou
Kostiumy: Taćciana Lisawienka

Obsada:

Dzmitry Dawidowicz/Arciom Kureń – Doktor
Maksim Brahiniec/Andriej Nowik – Menedżer 
ProtektorMaksim Szyszko/Marat Wajciachowicz – Fajny chłopiec w spodniach Galliffet
Andriej Dabrowolski/Siarhiej Szymko – Datyszek, Datyszkowski, Datyszkin
Mikałaj Stońka/Illa Jasiński – Biskup
Walancin Sałaujou – Luther
Konstancin Wornau – Melanchton
Wiktor Bahuszewicz – Adwokat

Kariera doktora Rausa | 12 i 13 września, Teatr im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, ul. Zachodnia 93, g. 19:00