JUDE

jude

Koncert JUDE w ramach naszego Festiwalu to dobra wiadomość dla fanów legendy łódzkiego undergroundu, bo grupa nie występuje często. Na scenie w Fabryce Sztuki, zespół przypomni rok `68 – do dziś dyskutowany i kwestionowany epizod w polskiej historii najnowszej.

Twórczość zespołu JUDE to bunt wobec wszystkiego, również wobec innych buntowników. Członkowie grupy zdradzają zarówno niechęć do show-biznesu, jak też odrzucają model zespołu „rockowego” czy „alternatywnego”. Podejmują niezmiennie działania w obszarze niezależnym, undergroundowym.

Koncert przygotowany w ramach naszego Festiwalu nawiązuje do jego hasła przewodniego, czyli kultury buntu – zarówno do protestów studentów w marcu 1968 roku, jak i do buntu rozumianego szerzej – jako niepodporządkowanie, kontra wobec ideologicznego terroru. Będzie to swego rodzaju muzyczny performans, wykorzystujący wizualia i symbole graficzne.

Zespół JUDE jest kojarzony z kontrkulturą. Tworzy nieprzerwanie od 1993 roku w obszarze muzyki punk/industrial. Działa w składzie: Wiktor Skok, Jacek Walczak, Konrad Grajner, Michał Wojewoda, Michał Fryc i w dalszym ciągu nagrywa (2015 – album Stat, 2017 – album Pigment).

Grupa silnie identyfikuje się z Łodzią. Uczestniczy w odkrywaniu pamięci o istniejącym tu w czasie wojny łódzkim getcie, kieruje swoje zainteresowanie ku wydarzeniom najnowszym. Nazwa JUDE pochodzi ze ścian łódzkich budynków. Muzyka silnie wiąże się z postindustrialnym charakterem Łodzi – często tworzona za pomocą przedmiotów znalezionych w otoczeniu. Bywa nagrywana w opuszczonych fabrykach, pustostanach, na bocznicach kolejowych. Wstęp na koncert jest bezpłatny, jednak obowiązują rezerwacje, szczegółowo opisane na www.4kultury.pl.

JUDE | 11 września, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3, g. 21:00

Partner wydarzenia:

fabryka sztuki  art inkubator