Gala ’68. Wolność to luksus

gala1

Czerwone dywany, flesze, paparazzi, oszałamiające kreacje i śnieżnobiałe uśmiechy – wielkie filmowe gale rozgrzewają umysły tłumów i portali plotkarskich. Ta jednak, będzie trochę inna. Agnieszka Jakimiak – dramatopisarka, eseistka i reżyserka przygotowuje dla Festiwalu Łódź Czterech Kultur spektakl Gala ’68. Wolność to luksus. Jego bohaterami będą buntownicy sprzed pół wieku.

Pięćdziesiąta rocznica wydarzeń roku 1968 zasługuje na galę, przygotowaną z rozmachem i pełną przepychu. Rewolucyjne ideały, eksperymentalne gesty, polityczne rebelie nie powinny iść w zapomnienie, należy im się widzialność i rozpoznawalność, celebrycki status i udział w tworzeniu współczesnego spektaklu. Najwyższy czas, żeby zapomniane protagonistki i protagoniści artystycznych i politycznych przełomów sprzed półwiecza otrzymali własną galę, na miarę największych filmowych ceremonii – przekonuje Agnieszka Jakimiak, która nie tylko reżyseruje spektakl, ale też  we współpracy z Mateuszem Atmanem współtworzy jego tekst. Za oprawę muzyczną przedsięwzięcia odpowiada Łukasz Jędrzejczak – artysta dźwiękowy, związany na co dzień  kolektywem Milieu L'Acephale i zespołami T'ien Lai czy Alameda 5. Sama Jakimiak zasłynęła współpracą m.in. z Weroniką Szczawińską (Geniusz w golfie, Klęski w dziejach miasta), Oliverem Frljiciem (Nie-Boska komedia. Szczątki, Klątwa) i Anją Sušą (Krew na kocim gardle). Ostatnio wyreżyserowała spektakl Strach zżerać duszę w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Przedstawienie powstaje w kooperacji z zespołem Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. W roli uczestników nietypowej gali rozdania najważniejszych nagród filmowych wystąpią: Monika Buchowiec, Kamila Salwerowicz, Sławomir Sulej, Beata Kolak, Konrad Michalak i Przemysław Dąbrowski.

Wspólnie sprawdzimy, czy przekorne działania francuskich sytuacjonistów, bojkot Festiwalu w Cannes w 1968 roku, studenckie protesty, feministyczne walki i pracownicze inicjatywy poszły na marne. A może zostały przejęte i wchłonięte przez inny spektakl, napędzany przez konsumpcję i obietnicę blichtru, przez komodyfikację buntu i chęć odebrania mu wywrotowej mocy? – pyta reżyserka.

Bilety w cenie od 25 do 45 zł można już kupować w kasie teatru i online.

Reżyseria, dramaturgia i tekst: Agnieszka Jakimiak
Koncept, scenografia, dramaturgia i tekst: Mateusz Atman
Muzyka i oprawa dźwiękowa: Łukasz Jędrzejczak
Choreografia: Jan Sobolewski
Kostiumy: Julia Porańska

Obsada:

Monika Buchowiec
Kamila Salwerowicz
Sławomir Sulej
Beata Kolak
Konrad Michalak
Przemysław Dąbrowski

Produkcja:

Weronika Jóżwiak

Gala ’68. Wolność to luksus | 11 i 12 września, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, ul. Więckowskiego 15, g. 19:00

Partner wydarzenia:

lsse