Dybuk

dybuk

Doceniony przez krytyków i przez publiczność. Nazywany przedstawieniem mądrym i przenikliwym, opowiedzianym językiem nowego teatru i nowego pokolenia. 13 września w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zaprezentowany zostanie Dybuk w reżyserii Mai Kleczewskiej.

Dybuk Teatru Żydowskiego w Warszawie to klasyka czytana na nowo. Tekst Szymona An-skiego, nazywany często jidyszowym Romeo i Julią, za ludową legendą opowiada o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej. Reżyserka Maja Kleczewska i dramaturg Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. Dramat poszerzony został o historie mieszkańców warszawskiego getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czyniąc widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale przylgnęli do żyjących.

W 1939 roku Warszawa była największym skupiskiem Żydów w Europie oraz ich drugim, po Nowym Jorku, skupiskiem na świecie. Getto warszawskie, w którym w 1941 roku uwięziono 450 tysięcy Żydów, zajmowało około 307 hektarów i pomimo niemal całkowitego unicestwienia trwale i dosłownie wtopiło się w tkankę miejską Warszawy. – Istotą spektaklu jest powołanie na scenie Życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami, twórcy spektaklu przypominają o zamordowanych, o ich Życiu, po to, by historia nie zatoczyła koła raz jeszcze – podkreślają twórcy spektaklu, w którym występują między innymi Gołda Tencer, Marcin Błaszak, Magda Koleśnik,  Henryk Rajzer.

Spektakl przeznaczony jest wyłącznie dla widzów dorosłych. Bilety kupić można w Teatrze Nowym im Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Reżyseria:
Maja Kleczewska
Przekład:
Michał Friedman
Scenariusz:
Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski
Kostiumy:
Konrad Parol
Dramaturgia:
Łukasz Chotkowski
Muzyka:
Stefan Węgłowski
Scenografia, światła, video:
Wojciech Puś
Asystent reżysera:
Jędrzej Piaskowski
 
 

Dybuk, Teatr Żydowski w Warszawie | 13 września, Teatr im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, ul. Więckowskiego 15, g.19:00