Koncert zespołu Shortparis

shortparis

Każdy występ Shortparis jest inny. Każdy szalony. Ta pochodząca z St. Petersburga grupa umyka wszelkim klasyfikacjom. Publiczność Festiwalu Łódź Czterech Kultur sama będzie mogła przekonać się czy jest to post-punk, groove, noise, dark electronica czy wybuchowa mieszanka wszystkiego.

Az trudno uwierzyć, że Shortparis to dopiero wschodząca gwiazda rosyjskiej sceny muzycznej. Bardzo dojrzały muzycznie, a przy tym nowatorsko eklektyczny i eksperymentalny zespół słynie z brawurowych show w nieoczywistych miejscach: sklepach spożywczych czy salach gimnastycznych, podczas których muzycy bardzo chętnie mieszają się z publicznością. Ich występy zacierają granice między zuchwałym koncertem rockowym, a ekstatycznym performance.

Pisząc o grupie krytycy prześcigają się w komplementach, pokazujących, jak ambitny i trudny do określenia jest petersburski projekt. Mówi się więc, że Shortparis jest: ambitny, niewiarygodnie pretensjonalny, bombastyczny, erotyczny, porywający, niemożliwy do sklasyfikowania, dewiacyjny, zabawny, do tańca, pełen rewolucyjnego potencjału – a to ledwie skromna próbka opisów, jakie towarzyszą zespołowi od początku działalności. Ten monolityczny kolektyw, prowadzony jest przez charyzmatycznego frontmana, Nikolaya Komiagina, którego styl śpiewania po rosyjsku, angielsku i francusku oraz zachowanie sceniczne podkreśla charakter grupy. Wszystko razem gwarantuje uczestnikom Festiwalu Łódź Czterech Kultur niepowtarzalne spotkanie z przedstawicielem czołówki rosyjskiej awangardy. Grupa powstała w 2012 roku i ma na swoim koncie dwa albumy: Дочери i Пасха. W skład zespołu wchodzą: Nikolai Komyagin – wokal, Alexander Galyanov – gitara,  keyboard, Alexander Ionin – gitara, bas, akordeon, Pavel Lesnikov – perkusja, sampling, Danila Kholodkov – perkusja.

Występ zespołu w piątek 13 września, o g. 22.30 w klubie Format w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3. Wstęp wolny. Koncert dofinansowany ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

13.09, g. 22.30 | Koncert zespołu Shortparis, wstęp wolny | Format, ul. Tymienieckiego 3

Partner wydarzenia:

CPRDiP logo kolor PL