ŠULINYS / STUDNIA, koncert zespołu Babadag

babadagSutartinės – prastare litewskie kanony, o niezwykle ciekawej muzycznej strukturze i w nowoczesnych interpretacjach wypełnią występ Babadag, jednej z najciekawszych polskich formacji niezależnych. Widzowie Festiwalu Łódź Czterech Kultur będą mieć rzadką okazję poznać repertuar z ostatniej, wydanej w tym roku płyty pt. Šulinys//Studnia.

Babadag powstał w 2010 roku z inicjatywy wokalistki Oli Bilińskiej. Od początku grupa ma jasny cel: tworzenie i granie tzw. muzyki organicznej, czyli wypływającej z ciała, a nie z intelektu, granej z wykorzystaniem akustycznych instrumentów, nawiązującej do brzmień i rytmów pierwotnych, często rytualistycznych. W efekcie muzyka Babadag stare zszywa z nowym, wyrasta z doświadczenia przebywania w naturze, z prób jej zrozumienia.

W 2012 zespół wydał doskonale przyjętą, pierwszą płytę, zatytułowaną po prostu Babadag. W 2019 roku grupa wróciła z nowym, arcyciekawym repertuarem. Jej mieszkająca na Suwalszczyźnie liderka daje w nim ujście swojej fascynacji bliskością geograficzną i innością kulturową Litwy. Sięgnęła po sutartinės – wykonywane przez kobiety, litewskie stare pieśni wielogłosowe. Wykonuje je wraz z trzema wokalistkami z Wilna, siostrami Kriščiūnaitė: Lauksminą, Ramintą i Dominyką, które sutartinės śpiewają od najmłodszych lat. Zespół tworzą ponadto uznani muzycy: Hubert Zemler, Sebastian Witkowski i Igor Nikiforow.

W piosenkach Babadag nie chodzi o proste odegranie ludowych utworów. Są one fundamentem i punktem wyjścia. Ola Bilińska do tradycyjnych melodii dopisała nowe teksty (po polsku i po angielsku), do starych zwrotek – nowe refreny, do linii wokalnych – instrumentalne aranże. Siostry Kriščiūnaitė dbają o odpowiednie wykonanie i wplecenie sutartinės w nową całość, zagraną na współczesnym instrumentarium z wykorzystaniem perkusji, balafonu, metalofonu, gitary elektrycznej oraz klasycznego Rolanda Juno. Liderka spaja to wszystko swoim głosem, snującym opowieści zaczerpnięte z polskiej i litewskiej mitologii, dorzucając do tego solidną porcję elektronicznej psychodelii.

Występ Babadag w piątek (13 września) o g. 19.30 w Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3. Bilety w cenie 30 zł obejmują również udział w koncercie Łódź on fire. Daniel Spaleniak & Friends o g. 21.00.

13.09, g. 19.30 | ŠULINYS / STUDNIA, koncert zespołu Babadag | Art_Inkubator, Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3 kup bilet >>> 

Koncert współfinansowany przez Litewską Radę Kultury.

LKT Originalus Logotipas anglu