Macbettu, spektakl Sardegna Teatro i Compagnia Teatropersona z Sardynii

macbettu

Zderzenie konwencji i form, wyłącznie męska obsada, potężna moc gestów i głosu, pierwotne siły działające na widza. Macbettu w reżyserii Alesaandra Serry to zrealizowana w języku sardyńskim, a zarazem klasyczna, elżbietańska adaptacja arcydzieła Szekspira, którą festiwalowej publiczności proponują Sardegna Teatro i Compagnia Teatropersona.

Macbettu – uznany przez włoskich krytyków za najlepszą produkcję 2017 roku – i wyróżniony nagrodą UBU – to projekt Alessandro Serry, założyciela włoskiej grupy teatralnej Teatropersona. Pomysł narodził się w trakcie pracy Serry nad relacją fotograficzną z karnawałów w sardyńskim regionie Barbagia. Ponure dźwięki krowich dzwonków i starodawnych instrumentów, skóry zwierzęce, dźwięki rogu, drzewa korkowe. Posępne maski, krew, czerwone wino, siły natury ujarzmione przez człowieka. Ale przede wszystkim mroczna zima. Zaskakujące są tu liczne analogie między tekstem a różnorodnością masek Sardynii. Język sardyński nie ogranicza odbioru, ale przekształca w śpiew, to co w języku włoskim może pozostać jedynie literaturą. Pusta przestrzeń do gry, animowana przez ciała aktorów. Kamienie, ziemia, żelazo, krew, stanowiska wojowników, pozostałości starożytnych cywilizacji nuragijskich. Nie materia przekazuje znaczenia, lecz pierwotne siły działające na odbiorcę.

Włoskiemu teatrowi udało się stworzyć oryginalny most pomiędzy dwoma diametralnie różnymi światami: Barbagią i średniowieczną Szkocją. Archaiczny, surowy krajobraz pasterskiej Sardynii obdarza szekspirowskich bohaterów swymi obrzędami i tradycjami, tikami i dźwiękami. Rozwiązania scenograficzne są pierwotne, totemiczne, skupione na światłocieniu i doskonałej obsadzie: w całości męskiej, jak w czasach elżbietańskich. Występują: Fulvio Accogli, Andrea Bartolomeo, Leonardo Capuano, Giovanni Carroni, Andrea Carroni, Maurizio Giordo, Stefano Mereu i Felice Montervino.

Sardyński spektakl zostanie zaprezentowany w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur w Teatrze im. Stefana Jaracza 10 września o g.19.00. Bilety w cenie 30-45 złotych kupić można w kasie Teatru lub online.

Spektakl z polskimi napisami.

REALIZACJA:
reżyseria, scenografia, światła i kostiumy: Alessandro Serra
muzyka: brzmiące kamienie w wykonaniu Pinuccio Sciola
kompozycja muzyczna brzmiących kamieni: Marcellino Garau
tłumaczenie na język sardyński i konsultacje językowe: Giovanni Carroni
konsultacja ruchu scenicznego: Chiara Michelini
produkcja: Sardegna Teatro we współpracy z Compagnia Teatropersona

10.09, g. 19 | Macbettu, spektakl Sardegna Teatro i Compagnia Teatropersona z Sardynii, wydarzenie biletowane | Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, ul. Jaracza 27 kup bilet >>> 

 

Partner:

IIC colore varsavia