Niech żyje wolność i swoboda - Prezentacja Konfekcji Tomasza Armady

arm

To będzie niecodzienne widowisko. Tomasz Armada, projektant, członek Domu Mody Limanka  – który sam o sobie mówi: kreatura mody – w ramach naszego festiwalu zaprezentuje swoją najnowszą kolekcję-performans.

Artysta zapowiada, że będzie to safari poprzez Łódzką Dzicz: sklepy z odzieżą używaną, miejscowe targowiska oraz skansen meblościankowy Domu Mody Limanka. 

Ubrania zostały uszyte własnoręcznie przez projektanta z elementów tekstylnych charakterystycznych dla współczesnej Polski, uzupełnionych o autorskie wzory, druki tkaniny i dzianiny. Różnorodna kolekcja składa się z parodii odzieżowych, asortymentów charakterystycznych dla streetwearu – mody ulicy – a także swojskich odpowiedników paryskiego „hatue couture”, obfitujących w patchworki i eksperymentalne konstrukcje. Na wybiegu w klimatycznych przestrzeniach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pojawią się Tutejsi Nietutejsi, Nietutejsi Tubylcy i Miejscowi Cudzoziemcy. W roli modeli wystąpią: zespół Siksa, Bella Ćwir, członkowie Domu Mody Limanka i inne ikony mody.

Twórczość Tomasza Armady jest sprzeciwem wobec nasilającej się agresji i dyskryminacji na tle seksistowskim, homofobicznym, transfobicznym, rasistowskim i nacjonalistycznym. Projektant poprzez wyśrubowanie stereotypów i ksenofobicznych lęków miejscowych ukazuje polską estetykę w egzotycznym, przejaskrawionym i przerysowanym wydaniu – kontrastującym z lokalnością. Kolekcje Armady, inspirowane między innymi sarmatyzmem, wychodzą naprzeciw modzie dyktowanej przez zachód, powielanej przez rodzimych naśladowców. Jego najnowsza kolekcja ubiorów unikatowych, zainspirowana została współczesnym łódzkim „folklorem”, konfekcją ślubną i weselną. Wstęp wolny.

Prezentacja Konfekcji Tomasza Armady | 14 września, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Budynek D, I piętro, ul. Piotrkowska 282, g.19:00