Tutli – Putli. Kto jest dziki?

dziki

KTO JEST DZIKI? WITKACY I INNI

Zagłada ostatniego rajskiego zakątka Ziemi jako musical? Na to wpaść mógł tylko Witkacy. Jeśli dodać do tego antropologiczne teksty Marii Czaplickiej i Bronisława Malinowskiego, a całość oprawić w bogactwo form od operetki przez kabaret po teatr lalkowy, otrzymujemy niezwykłą i barwną mieszankę konwencji w jednym przedstawieniu Tutli – Putli. Kto jest dziki?.

Spektakl Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy i Teatru Malabar Hotel zaprezentowany zostanie w czasie tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Punktem wyjścia dla widowiska, wyreżyserowanego przez Magdalenę Miklasz jest napisana w latach 20. ubiegłego wieku, a odnaleziona w 1974 roku operetka Witkacego. Konfrontuje ona ludożerców z wyspy Tua-Tua i kombatantów Wielkiej Wojny, która miała być ostatnią, ale Witkacy wiedział, że nie będzie. Tak zwana cywilizacja i tak zwana dzikość przeglądają się tu w sobie jak w lustrze. Z jednej strony mamy znudzenie, chucie i duże pieniądze – czyli kolonializm, z drugiej – egzotyczne narkotyki i fatalizm.  

Twórcy Teatru Malabar Hotel łączą szaloną operetkę Witkacego z tekstami antropolożki Marii Czaplickiej i podróżnika Bronisława Malinowskiego – autora słynnej monografii Życie seksualne dzikich w północno-zachodniej Melanezji, by podjąć temat różnorodności kulturowej i zapytać, jaki wpływ wywiera na nas miejsce zamieszkania i społeczeństwo.

Zestawienie trzech tak silnych osobowości, w które wcielają się Anna Stela, Marcin Bikowski i Marcin Bartnikowski, pozwala rozpocząć dialog o trudnych i aktualnych dziś problemach różnorodności kulturowej, emigracji. Widzowie, dzięki opowieści o spotkaniu cywilizacji z tak zwanym dzikim światem sami szukają odpowiedzi na pytanie: i kto jest dziki?

Wstęp jest wolny, jednak obowiązują rezerwacje.

Realizacja: 

reżyseria: Magdalena Miklasz
dramaturgia: Marcin Bartnikowski
scenografia, kostiumy: Marcin Bikowski, Marcin Bartnikowski
lalki: Marcin Bikowski
muzyka: Anna Stela, Marcin Liweń
kierownictwo produkcji: Natalia Mołodowiec

Obsada:

Anna Stela
Marcin Bikowski
Marcin Bartnikowski

Tutli – Putli. Kto jest dziki? | 9 września, Teatr Lalek Arlekin, ul. Wólczańska 5, g. 18:00

Partner wydarzenia:

  teatr arlekin