Złódzone piosenki

kożuch

To trzeba zobaczyć! Złączyli siły i talenty, żeby stworzyć prawdziwie łódzkie piosenki i zaprezentować je publiczności we wspólnym niezapomnianym show. „Złódzone piosenki” to projekt, w ramach którego powstają dwie piosenki o Łodzi. Teksty i aranżacje przygotowują dwa składy muzyczne: Lilu (Aleksandra Agaciak) i Kapela Kożuch oraz Jacek Bieleński i Bałucka Kapela Podwórkowa. Artyści zostali poproszeni o stworzenie utworów, które połączą ze sobą różne gatunki folkloru muzycznego w nową jakość. Pierwszy skład tworzy aranżację łączącą współczesny folklor miejski, jakim jest hip-hop i soul z tradycyjną muzyką wiejską z obszaru Ziemi Łęczyckiej; zaś drugi tworzy mieszankę gitarowego folku miejskiego o rockowym brzmieniu z typowym robotniczym folklorem muzycznym, jaki grają kapele podwórkowe. Refreny obydwu piosenek zostaną przetłumaczone na języki: niemiecki, hebrajski i rosyjski. Prezentacjom piosenek na Starym Rynku będą towarzyszyć warsztaty taneczne, podczas których będzie można nauczyć się oberka, kujawiaka i innych tradycyjnych tańców. Muzyczne wydarzenie dopełni koncert grup muzycznych i artystów współtworzących dwa przedstawione wyżej składy.

Bałucka Kapela Podwórkowa to prawdziwi weterani – grają i zdobywają nagrody na festiwalach kapel podwórkowych od 1977 roku! Zespół gra obecnie w składzie: Paweł Kuleczka, Ryszard Ścibur i Czesław Grącki. Z kolei Bielas i Marynarze to zabawa rockiem, bluesem, country, punkiem, piosenką literacką, a lidera formacji – Jacka Bieleńskiego nie trzeba w Łodzi przedstawiać – jest ikoną tego miasta. Marynarze zagrają w składzie: Jacek Bieleński – śpiew/gitara akustyczna, Robert Tuta – gitara elektryczna/śpiew, Wojtek Michalec – gitara basowa/śpiew, Piotrek Gwadera – perkusja/śpiew.

Lilu to występująca od 15 lat,  łodzianka od zawsze i na zawsze – Aleksandra Agaciak, kojarzona głównie ze sceną hip-hop. To jednak artystka eklektyczna i wielowymiarowa. Tworzy muzykę od szóstego roku życia, jest wokalistką, kompozytorką i autorką tekstów. Ma na swoim koncie pięć solowych płyt i kilkaset występów gościnnych.

Kapela Kożuch gra tradycyjną muzykę z serca Polski, z okolic Łodzi. Muzykę emocjonalną, zachęcającą do tańca i ugruntowaną w tradycji. „Kożuch”  tworzą: Joanna Gancarczyk – basy, śpiew, Maria Stępień – skrzypce, Marcin Lorenc – skrzypce, Kazimierz Nitkiewicz – trąbka, akordeon, Jakub Korona – baraban, śpiew.

Występ zespołów poprzedzi nauka tańca miejskiego. Początek zabawy o g.14:00.