Otwarcie muralu „Łódzkie totemy”, Kasia Breska

breska

Balansowanie między architekturą a kulturą, budynkami a ludźmi, którzy je zamieszkują. Zainteresowanie przestrzenią publiczną oraz fascynacja formami geometrycznymi i prostymi znakami graficznymi. Na zaproszenie Festiwalu Łódź Czterech Kultur na ścianie budynku przy ulicy Jaracza 20 autorski mural stworzy Kasia Breska z Leeds. Jego odsłonięcie zaplanowano na sobotę, 16 września. 

Kasia Breska – absolwentka biologii na Uniwersytecie w Toruniu i Akademii Sztuk Pięknych w Bradford, obecnie mieszka i tworzy w Leeds. Jest członkinią grupy artystycznej East Street Arts, a w kręgu jej zainteresowania są działania artystyczne w przestrzeni publicznej, postrzeganej, jako miejsce relacji pomiędzy architekturą i człowiekiem. Realizowała projekty artystyczne i badawcze w Wielkiej Brytanii, Polsce i na Karaibach. W swoich pracach inspiruje się geometrią i specyficznym językiem prostych znaków graficznych.

Niezależnie od natury miejsca, w którym tworzy, zawsze rozpatruje jego specyfikę od strony architektury, ale też historii i kultury, opowiadanej przez mieszkańców. Zwraca uwagę na elementy zastane, dużo fotografuje, przygląda się detalom. Wiedzę o miejscu poszerza patrząc na mapy, plany przestrzenne i co jest najważniejsze, przebywając przez pewien czas w danym miejscu, dzięki czemu, jak twierdzi – chłonie jego właściwości.

Tak było i w przypadku festiwalowego projektu – Kasia Breska przyjechała do Łodzi pod koniec czerwca, żeby poznać okolicę i poczuć jej ducha, tak, by powstający przy Jaracza 20 mural jak najpełniej oddawał podkreślaną przez festiwal wielokulturowość i przestrzeń dialogu przeniesioną na język kreatywny.

Jaki projekt powstanie w odpowiedzi na atmosferę miejsca – przekonamy się już 16 września.