Wschodnia sobota

0O6A8245 2

Pierwsza sobota Festiwalu Łódź Czterech Kultur, 8 września, muzycznie zdominowana zostanie przez rosyjskie inspiracje. W Klubokawiarni Format w Fabryce Sztuki wystąpią kolejno: duet AIGEL, Igor Boxx z inspirowanym twórczością Dostojewskiego projektem Fyodor oraz Konstanty Usenko.

Jako pierwszy o g. 20:30 w Formacie wystąpi rosyjski duet AIGEL, czyli kazańska poetka i wokalistka Aigel Gaisina oraz muzyk elektroniczny Ilya Baramiya (na zdjęciu). Ilya mieszka w Sankt Petersburgu, a Aigel w Kazaniu. Spotykają się na scenie. Zaproponowane przez nich połączenie minimalistycznych elektronicznych dźwięków z mocnymi tekstami zostało dobrze przyjęte przez krytyków i publiczność. Ich pierwszy teledysk do utworu Tatarin zyskał ogromną popularność w sieci (10 milionów odsłon na YouTube) i w mediach. W kwietniu 2018 roku ukazał się najnowszy album grupy zatytułowany Muzyka.

O 22:00 swój występ rozpocznie Igor Boxx. Koncert Fyodor to muzyczna opowieść, zainspirowana twórczością i życiem Fiodora Dostojewskiego. Artysta, znany między innymi z duetu Skalpel, stworzył mozaikę utworów o różnorodnej stylistyce, w których bogactwu tematów literackich odpowiada mnogość muzycznych środków wyrazu. Chóry prawosławne, syntezatorowe ornamenty, gitarowe riffy, transowe i „połamane” sekwencje rytmiczne, manipulacje płytami winylowymi... Hybrydowa technika tworzenia muzyki, polegająca na łączeniu fragmentów sampli ze starych płyt z instrumentami elektronicznymi, nadaje kompozycjom intrygujący retro-futurystyczny charakter. Całości towarzyszą unikalne wizualizacje.

Na finał programu Na Wschód zaplanowano DJ-ski set Konstantego Usenko, który rozpocznie się o 23:30. Usenko to muzyk, kompozytor, autor tekstów, tłumacz i znawca rosyjskiej kultury alternatywnej. Wcześniej, w dniu koncertu o 19:00 także w Formacie zaprezentuje swoją najnowszą książkę Buszujący w Barszczu, w której pod lupę bierze współczesne zjawiska kontrkultury muzycznej w Rosji z mocnym naciskiem na osiedlowy hip hop. Wstęp na wszystkie wydarzenia wschodniej soboty w Fabryce Sztuki jest wolny.

Wschodnia sobota | 8 września, Format, Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, g. 20:30

Partner wydarzenia:

format