Lepiej*

HAWA WIMA OPLATANIE MG 0367 2

Ich spektakle są niezwykle widowiskowe. Podniebni artyści przeczą grawitacji i ograniczeniom ludzkiego ciała. O tym jednak, że LineAct to zdecydowanie więcej niż forma, publiczność przekona się ponownie już we wrześniu. Łódzka grupa powraca na Festiwal Łódź Czterech Kultur z premierowym site specific zatytułowanym Lepiej*.

Grupa LineAct tym razem nawiąże dialog z przestrzenią Starego Rynku w Łodzi. Punktem wyjścia dla spektaklu jest antropologiczny namysł nad mechanizmem pojawiania się w społeczeństwie kozła ofiarnego.
Nieustanna potrzeba wykluczenia Innego, który niespodziewanie znajduje się w centrum uwagi społeczeństwa jest głównym elementem rozchwianego poruszenia. Badamy, jak nienawiść staje się karmą informacyjną dla mas oraz potrzebę wspólnoty w czasie kryzysu społecznego – zapowiada reżyserka Katarzyna Gorczyca i wyjaśnia tytuł spektaklu poprzez jego wysycone znaczeniami rozwinięcie: Lepiej zabić jednego, niż żeby wszyscy zginęli.

Spektakl, inspirowany literaturą Henryka Grynberga oraz Ryszarda Kapuścińskiego, rozegra się na płycie Starego Rynku i nad nią. W podniebny taniec artystów wpisana zostanie nie tylko przestrzeń rynku, ale też oplatająca go pajęczą siecią instalacja, autorstwa Adama Cieślaka i Bartka Świąteckiego, która powstanie na czas festiwalu.

Grupę LineAct tworzą artyści wielu dziedzin sztuki: muzycy, aktorzy, tancerze, muraliści oraz artyści wideo, poszukujący oryginalnych rozwiązań w tworzeniu widowiska teatralnego w przestrzeni miejskiej. Każdy stworzony przez grupę spektakl jest podporządkowany tej części tkanki miejskiej, w której powstaje. Wchodzi w dialog z architekturą, rozpoznaje jej ruchowy potencjał, nie poprzestając jedynie na biernej interpretacji obrazu. Wstęp wolny.

Realizacja:

Reżyseria: Katarzyna Gorczyca
Tancerze: grupa LineAct (Anna Kamińska, Nina Minor, Katarzyna Pawłowska, Dagmara Woźniak, Patryk Durski, Jakub Kruczek, Krystian Łysoń, Jakub Urbański) oraz Zuzanna Kasprzyk, Barbara Południak, Sabina Romańczak, Joanna Jaworska- Maciaszek, Maciej Kosteczka, Sebastian Flegiel, Andrzej Molenda, Aleksander Kopański.
Muzyka: Michał Paduch / zespół Ciśnienie / Katarzyna Misterka
Reżyseria światła: Paweł Murlik

Lepiej* | 15 września, Stary Rynek, g. 21:00