Osią filmu jest proces betryzacji, opisany w powieści „Powrót z gwiazd” Stanisława Lema. Przedstawiamy świat po części abstrakcyjny, sztucznie wykreowany. Poddana betryzacji ludzkość wyzbywa się instynktu agresji, zdolności do walki, podejmowania ryzyka. Tym samym zyskuje trwały pokój i uwalnia się od zagrożeń. Posługujemy się science-fiction, żeby udowodnić, że problemów ludzkości nie da się naprawić jak za dotknięciem magicznej różdżki. W powieści Lema, ludzie próbują stworzyć dla siebie bańkę, której główną ideą jest zapewnienie wszechobecnego błogostanu, bezpieczeństwa. Udaje im się to osiągnąć kosztem emocjonalnej „kastracji”. Czy jedynym ratunkiem ludzkości jest wyzbycie się człowieczeństwa?
Projekt stanowi część cyklu wydarzeń artystycznych o nazwie Miasto Babel realizowanego przez młodych twórców, kuratorów oraz niezależnych galerzystów z Polski i Europy. Na znajdujący się pod opieką Katarzyny Stańczak i Joanny Szumacher program składają się efemeryczne prezentacje sztuki współczesnej w małych pozainstytucjonalnych galeriach oraz nieoczywistych przestrzeniach w Łodzi, wchodzące w dialog z miejscem i lokalnymi społecznościami.
7.09, g. 14:00 | What will save us | Karolina Balcer, Janusz Czyżewicz, Miłosz Flis | Manufaktura, Rynek Włókniarek Łódzkich | Wstęp wolny.
Patronat medialny: