USTAWIENIA ZE ŚWIĘTYMI, CZYLI ROZMOWY OBRAZÓW

Agata do spektaklu 2

Dwadzieścia żywotów, z jakiegoś powodu uznanych za święte, połączone w fabularną opowieść zderzającą legendy z prozą życia. Agata Duda-Gracz dla Festiwalu Łódź Czterech Kultur przygotowuje „Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów”. – Ten spektakl nie będzie o nic walczyć, diagnozować świata, ani udawać lustra rzeczywistości – podkreśla.

Agata Duda-Gracz – kuratorka sekcji teatralnej tegorocznej edycji festiwalu – do współpracy przy tworzeniu spektaklu zaprosiła studentów IV roku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Będzie to ich spektakl dyplomowy. Premiera we wrześniu, więc reżyserka, a zarazem autorka tekstu, scenografii i kostiumów, nie zdradza wszystkich szczegółów. Zapowiada jedynie, że będzie to opowieść o osobach, żyjących w różnych epokach historycznych i obyczajowych, pod różnymi szerokościami geograficznymi, których wyjątkowość była wynikiem specyfiki epoki i okoliczności, w jakich przyszło im żyć. Legenda zderzona zostanie z prozą życia, chwalebne bohaterstwo z ludzką marnością, a historyczności z dzisiejszą perspektywy.

 Przestrzeń inscenizacji ma stanowić bardziej miejsce do zwiedzania, z przełamaniem klasycznego odbioru z podziałem na widownię i scenę.

Pierwsza część tej opowieści to indywidualne spotkania Świętych ze zwiedzającymi, gdzie sam widz zadecyduje, z którą postacią chce się spotkać i której wysłuchać, a którą pominie. Święci zaś muszą o tę uwagę odbiorcy walczyć, bo bez wyznawcy Święty staje się  bezrobotnym – mówi Duda-Gracz. –  W drugiej części na nowo zinterpretujemy zdarzenia z życia tych postaci – dodaje.

Całość oparta zostanie na poetyce obrzędowej, rytuale i zabobonie, będącym istotną składową kultu Świętych, obchodów dedykowanych im świąt, kultu relikwii, rzucania i odczyniania uroków, leczenia, peregrynacji. Bazą do pracy z aktorami staną się też dzieła sztuki z różnych epok.

Za oprawę muzyczną spektaklu odpowiada Łukasz Wójcik, a za choreografię Tomasz Wesołowski. Reżyserię światła powierzono Katarzynie Łuszczyk.

W czasie Festiwalu Łódź Czterech Kultur spektakl zostanie zaprezentowany na deskach Teatru im. Stefana Jaracza dwukrotnie: pokaz przedpremierowy odbędzie się 6 września o g. 19.00, dzień później zaś premiera. Bilety w cenie 20-30 złotych kupić można w kasie teatru lub online.

REALIZACJA:

reżyseria, scenariusz, scenografia i kostiumy: Agata Duda-Gracz
światła: Katarzyna Łuszczyk
muzyka: Łukasz Wójcik
choreografia: Tomasz Wesołowski
asystent scenografa i autor ikon: Magdalena Mucha
asystent scenografa: Michalina Lewandowska
asystenci reżysera: Dawid Chudy, Vanessa Gazda, Karolina Przystupa, Marta Skowiera, Małgorzata Woźniak

 

OBSADA:

ŚWIĘTA JOANNA D’ARK – Kaja Kozłowska
ŚWIĘTY ARCHANIOŁ MICHAŁ – Natalia Jędruś
NIEŚWIĘTY JERZY – Bartek Włodarczyk
ŚWIĘTA RÓŻA – Monika Cieciora
NIEŚWIĘTA PAPIEŻYCA JOANNA – Barbara Liberek
ŚWIĘTA KATARZYNA ZE SIENY – Katarzyna Obidzińska
ŚWIĘTY WALENTY– Karolina Szeptycka
NIEŚWIĘTY LUCYFER CZYLI DIABEŁ – Piotr Kramer
ŚWIĘTY PAWEŁ – Ina Maria Krawczyk
ŚWIĘTA OLGA – Jowita Kropiewnicka
ŚWIĘTA GODOLEWA – Arina Piskovskaja
ŚWIĘTY OJCIEC PIO – Mariusz Urbaniec
ŚWIĘTY ANDRZEJ BOBOLA – Damian Mirga
ŚWIĘTY ANIOŁ STRÓŻ – Dorota Bzdyla
ŚWIĘTA MARIA EGIPCJANKA – Elżbieta Nagel
ŚWIĘTA SYMFORIANA – Justyna Fabisiak
PIĘCIU ŚWIĘTYCH BRACI POLAKÓW – Sebastian Figat
MOJŻESZ ETIOPCZYK – Jędrzej Hycnar
ŚWIĘTY STANISŁAW – Konrad Żygadło
ŚWIĘTY GERWAZY – Bartosz Bednarski
PIELGRZYMI – Widzowie 

6.09, g.19.00 | Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów, pokaz przedpremierowy |Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, ul. Jaracza 27 

7.09, g.19.00 | Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów, PREMIERA | Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, ul. Jaracza 27