Opiemme pochodzi z Włoch, tworzy street art i uliczną poezję, konsekwentnie balansując na pograniczu obrazu oraz tekstu. Opartą na słowie sztukę Opiemme podziwiać można w galeriach oraz przestrzeniach publicznych takich miast, jak Paryż, Barcelona, Sewilla, Turyn, Mediolan czy Bolonia, w Polsce natomiast w Gdańsku i w Łodzi.
Partnerami działań Opiemme są Szkoła Podstawowa nr 45 im. Jana Matejki oraz XIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Piotrowiczowej. Cykl rozpocznie projekt kaligraficzny, dzięki któremu zmieni się nie do poznania frontowa elewacja budynku szkoły podstawowej. Opiemme nie chce jeszcze zdradzać szczegółów tego przedsięwzięcia, wiadomo jednak, że formalnych inspiracji dla swojej pracy poszukuje w typograficznym dorobku Władysława Strzemińskiego.
Później przyjdzie czas na warsztaty adresowane przede wszystkim do społeczności lokalnej, skupionej wokół obu bałuckich szkół. To otwarte dla osób w różnym wieku spotkanie będzie okazją do wielozmysłowego kontaktu m.in. z kulturą rosyjską, żydowską i niemiecką. Uczestnicy będą wchodzić w dialog z obcymi kulturami nie tylko poprzez dyskusję czy wykonywanie zadań, ale też dzięki słuchaniu języka i muzyki, czy też próbowaniu przysmaków serwowanych w Izraelu, Niemczech czy Rosji. Istotną częścią tego wydarzenia będzie moduł typograficzny poprowadzony przez Opiemme. Osoby biorące udział w warsztatach wyłonią w ich trakcie „słowa dialogu”, czyli pojęcia jak najlepiej odzwierciedlające ideę międzykulturowego porozumienia.
Słowa te zostaną wykorzystane w akcji „Język miasta, język sztuki – poezja miasta na ulicach i chodnikach Bałut”. Na chodnikach w pobliżu szkół powstaną zbudowane ze słów ścieżki, które zostaną stworzone wspólnie przez Opiemme i uczestników warsztatow. Początek cyklu wydarzeń nastąpi 11 września, finałowa prezentacja odbędzie się 16 września.
Partnerzy wydarzenia: