Cbloxx i Aylo, znane jako Nomad Clan, przyjadą do Łodzi, żeby muralem na ścianie w WI-MA upamiętnić kobiecą energię, która zbudowała nasze miasto. Oficjalna prezentacja street-artowego dzieła już pierwszego dnia Festiwalu Łódź Czterech Kultur.
Duet artystek z Manchesteru znany jest z prac inspirowanych charakterem i dziedzictwem danego miejsca oraz lokalnymi opowieściami. Magazyn „Widewalls”, największe internetowe wydawnictwo street-artowe, okrzyknęło Nomad Clan, jednym z najlepszych żeńskich duetów na świecie, a „Guradian” zaliczył je do piątki najlepszych światowych street-artowych artystów. Skupiając się na historii, artystki sięgają głębiej – do zagadnień socjoekonomicznych, mających wpływ na daną okolicę, takich jak upadek przemysłu, zamknięcie zakładów, brak miejsc pracy, czy deprywacja społeczna.
Pracując nad kolejną realizacją artystki z Nomad Clan wnikliwie przyglądają się historii miejsca, w którym dzieło ma powstać. Uczą się przestrzeni, poszukują jej tożsamości. Nie inaczej było tym razem. Wczytując się w dzieje miasta, Cbloxx i Aylo odkryły niezwykłe podobieństwo między ich rodzimym miastem a Łodzią, nazywaną przecież polskim Manchesterem. Oba miasta mają podobne ekonomiczne, wielkoprzemysłowe korzenie, związane z włókiennictwem, a babcie obu artystek pracowały w zakładach tekstylnych w Yorkshire i Lancashire.
To jest punkt wyjścia muralowej opowieści, która powstanie w WI-MA, dawnych Widzewskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego. Kobieca energia miejsca wiedzie artystki dalej – do słowiańskiej bogini Mokosz. W Europie Wschodniej jej motyw – silnej, życiodajnej siły – jest nadal popularny. Mokosz opiekuje się kobiecym przeznaczeniem i pracą, jest też boginią “kobiecych” zajęć takich jak przędzenie czy tkanie. Tym razem czuwać będzie nad powstawaniem wielkoformatowego obrazu opowiadającego o kobietach w ich miejscu pracy w czasie przemysłowej rewolucji.
Odsłonięcie muralu zaplanowano na 8 września.
Partnerzy wydarzenia: