Owoce drzew wszystkich

Wystawa główna w Pasażu Lido. 

Kryzys migracyjny stanowi jedno z najistotniejszych wyzwań ostatniej dekady i w znaczący sposób kształtuje życiowe doświadczenie coraz większej liczby ludzi w różnych zakątkach świata. Tym samym staje się przedmiotem refleksji nie tylko społecznej i politycznej, ale także artystycznej. Twórcy młodego pokolenia działający w obszarze sztuki zaangażowanej mierzą się z tym złożonym tematem pod kierunkiem kuratorek sekcji sztuk wizualnych Festiwalu: Joanny Szumacher i Katarzyny Stańczak.

Na wystawie Owoce drzew wszystkich ważne miejsce zajmują obserwacje na temat przyczyn i mechanizmów nasilających się nastrojów nacjonalistycznych na świecie, stając się punktem wyjścia do namysłu nad możliwymi zmianami społecznymi. Twórcy zastanawiają się, czy musimy być skazani na tkwienie w ograniczającej i anachronicznej dychotomii „my versus oni”, kurczowo trzymając się schematów i uprzedzeń? Pytają, czy jesteśmy w stanie przezwyciężyć lęk przed nieznanym i wyobrazić sobie siebie jako wspólnotę?

Wybór Pasażu Lido przy al. Kościuszki 49/51 jako miejsca ekspozycji jest nieprzypadkowy. Budynek dawnej fabryki Karola Bennicha, syna emigrantów z Saksonii, po 1945 r. będący siedzibą państwowych zakładów stanowi wymowny symbol dziejów wielokulturowej Łodzi zbudowanej rękami imigrantów. Wystawa jest otwarta dla zwiedzających w dniach 7-22 września 2019 r. Pn.-pt. g. 16.00-20.00, sb.-nd. g. 12.00-18.00. Wstęp wolny.

Artyści: Norbert Delman, Dominika Olszowy, Liliana Piskorska, Irmina Rusicka i Kasper Lecnim, Katya Shadkovska, Jana Shostak i Jakub Jasiukiewicz, Stachu Szumski.
 
 
Patronat medialny:
 
szumlogo
 
Fot. Mikołaj Zacharow