Piątek na Starym Rynku

 9091574

Kayah, Bovska, Grubson, ale też Zeus, Pawel Samokhin i… Orkiestra MPK. Niespotykany łódzko-gwiazdorski skład to znak, że w Łodzi zagości Rebel Babel Ensemble – projekt firmowany przez Łukasza L.U.C. Rostowskiego. Koncert transkulturowego big bandu rozpocznie nasz Festiwal. Tego dnia – 7 września – na Starym Rynku atrakcji będzie więcej.

Rebel Babel Ensemble to eksperymentalny zespół założony przez Łukasza L.U.C. Rostkowskiego, laureata Paszportu Polityki i Mateusza Trójki, we współpracy z Promoe i Rapsusklei. Projekt łączący solistów, kompozytorów oraz amatorskie i zawodowe orkiestry w ciągu trzech lat pod swoim sztandarem zgromadził w całej Europie ponad 6000 muzyków z Polski, Niemiec, Szwecji, Hiszpanii, Czech i Portugalii. Łączy folk, jazz z elektroniką i muzyką współczesną. Koncertuje prawie zawsze w innym składzie, zapraszając do współpracy lokalnych muzyków z regionu, w którym odbywa się koncert. Dlatego oprócz występu Kayah, L.U.C., Bovskiej i Grubsona, twórcy zapowiadają także udział rapera Zeusa, Orkiestry MPK oraz założonej w 1912 roku Orkiestry Reprezentacyjnej Poczty Polskiej. W łódzką odsłonę Rebel Babel po raz pierwszy wplecione zostaną wątki polsko-rosyjskie, a to za sprawą spotkania z Pawłem Samokhinem i jego zespołem. Rebel Babel najpierw zrobi małe zamieszanie na ulicach Łodzi 

 

Koncert poprzedzi rowerowo-muzyczna parada. Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do niej. Wsiadajcie na rowery i jedźcie z nami Piotrkowską od ulicy Struga, do placu Wolności, przez Rynek Manufaktury, aż na Stary Rynek, gdzie o g.20:00 zacznie się nasz koncert – zachęcają artyści z Rebel Babel.

Barwną i zabawną ochronę zaraz przed koncertem zapewni performerski duet z Izraela SuperCops, o godzinie 19:30. Wcześniej, bo o g. 18:30 na scenie zagości Balkanscream – siedmioosobowy bałkański (chociaż polski) zespół, przeplatający jazz, sampling i hip-hop. Tego dnia na Starym Rynku nie zabraknie też pozamuzycznych propozycji. Stanie tu minimiasteczko, przygotowane przez mBank – sponsora festiwalu i jego mFundację wspierającą dzieci i młodzież w nauce matematyki. Będzie tu można między innymi rozegrać partyjkę Łódzkiego Monopoly, wielką kostką, przesuwając się po polach gigantycznej planszy i rozwiązując matematyczne zadania. Najmłodsi powalczą o drobne nagrody i spróbują swoich sił w minikonkursach Matematyka jest wszędzie albo w matematycznym kole fortuny. Propozycję dla całych rodzin przygotowała też Łódzka Grupa Kreatywna. Będą to warsztaty starożytnej techniki oddruku naturalnego za pomocą farb z naturalnych barwników i roślin, a także zajęcia z malowania na wodzie inspirowane dawną turecką techniką Ebru. Wszystkie warsztaty rozpoczną się o g. 17:00. Na zajęcia organizowane przez ŁGK obowiązują rezerwacje.

 Partner wydarzenia:

mbank

 

 

 

Regulamin imprezy masowej na Starym Rynku

Regulamin Starego Rynku w Łodzi