Odwołany / Szamburski / Tokar / Szpura / koncert

UWAGA! W związku z sytuacją epidemiologiczną koncert został odwołany /

22 marca o 16.00 zapraszamy do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi na koncert Szamburski / Tokar / Szpura . Ukraina. Poznajmy się!. 

Szamburski / Tokar / Szpura - to muzycy, których nie trzeba przedstawiać publiczności zorientowanej na jazz, muzykę niezależną czy eksperymentalną. W swoim trio opracowują autorskie kompozycje, inspirują się muzyką ludową zarówno ukraińską jak i polską. Muzycy spotykali się dotychczas kilkakrotnie przy tworzeniu międzynarodowych projektów (min. Ukrapol - polsko-ukraińska orkiestra powstała w Kijowie, projekt realizowany we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza). W autorskim trio realizują zupełnie nowy program, w którym usłyszymy zarówno kompozycje własne jak spontaniczne improwizacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i przyjaźni tych wybitnych muzyków.

Mark Tokar-pochodzący z Ukrainy kontrabasista jest dziś jednym z najbardziej uznanych i rozpoznawalnych muzyków jazzowych zza wschodniej granicy. Co ciekawe, swoją artystyczną drogę rozpoczął od gitary, ale już w czasach nauki w szkole muzycznej zafascynował go kontrabas. Z biegiem lat, Tokar stał się prawdziwym mistrzem i wirtuozem tego instrumentu. Uczestnik niezliczonej liczby projektów, warsztatów i międzynarodowych kooperacji. Stypendysta Ministra Kultury w programie „Gaude Polonia” oraz wieloletni dyrektor artystyczny Festiwalu Jazz Bez.

Paweł Szamburski – kompozytor, improwizator, klarnecista. Współzałożyciel wytwórni Lado ABC, od 20 lat działacz warszawskiej sceny niezależnej, również jako animator kultury. Muzyk związany z wieloma świetnymi formacjami muzycznymi: Bastarda, SzaZa, Cukunft, Horny Trees. Tworzy muzykę dla filmu, kina niemego, teatru, tańca współczesnego. Najczęściej wykorzystuje klarnet, głos oraz elektronikę. Realizuje projekty solowe - min. „Ceratitis Capitata” z muzyką liturgiczną pięciu religii basenu Morza Śródziemnego. Wyróżniany nagrodami za muzykę teatralną czy filmową.

Paweł Szpura - perkusista, związany ze sceną warszawskiego klubu Pardon, To Tu. Członek kilku stałych projektów muzycznych: Hera, Cukunft, Wovoka. Współpracuje także z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim. Grał z mistrzami: Peterem Brötzmannem, Pheeroanem AkLaffem, Hamidem Drakiem, Nicole Mitchell czy Marią Răducanu, Frankiem Londonem. Styl grania Szpury zakorzeniony jest w muzyce lat 60. i 70. Jego rytmika wyłania się z rozmaitych, niekiedy bardzo odległych, tradycji muzycznych: rocka, free jazzu, muzyki arabskiej, afrykańskiej, tureckiej, żydowskiej, rumuńskiej.

Wydarzenie organizowane przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz Festiwal Łódź Czterech Kultur.

Będzie to inauguracja cyklu Ukraina. Poznajmy się!

Wydarzenie biletowane.

https://www.bilety24.pl/koncert/koncert-szamburskitokarszpura-w-ramach-projektu-ukraina-poznajmy-sie--58664?id=291890