Miasto Babel, piątek, 13 września

Artystyczna energia po raz trzeci wypełniła ulice i podwórka.

Projekt Miasto Babel zaprasza do spotkania z twórczością artystów z Polski i Europy, prezentowaną w niezależnych galeriach oraz zaskakujących przestrzeniach miasta.

Letnia szkoła filmowa w „Wieży Babel” w Łodzi, Kolektyw WET | ul. Targowa 61/63, Kino Szkolne, Szkoła Filmowa w Łodzi

W sercu miasta wyrasta „Wieża Babel”, akademik Uniwersytetu Łódzkiego dla zagranicznych studentów. Członkinie i członkowie kooperatywy produkcyjno-dystrybucyjnej WET zaprosili mieszkańców wieżowca oraz wszystkich chętnych zainteresowanych sztuką wideo do udziału w letniej szkole filmowej. Praca zaowocowała wspólnie przygotowanym filmem, który zaprezentowany został publiczności w kinie Szkoły Filmowej w Łodzi.

Fot. Mikołaj Zacharow

WE WANT YOU TO STAY, Mat Do | ul. Narutowicza 25

Pochodzący z Anglii twórca w praktyce artystycznej zajmuje się badaniem społeczno-politycznych mechanizmów rządzących kapitalizmem. W Łodzi dokonał artystycznego przejęcia nośników reklamowych, prezentując swoją pracę na billboardach.

Fot. HAWA

Playground, Elektrozavod Gallery | al. Kościuszki 4, skwer obok Uniwersytetu Medycznego

Moskiewska Elektrozavod Gallery przybyła do Łodzi z projektem realizowanym dotychczas przez grupę artystów i kuratorów podczas podróży po Rosji. Twórcy posługują się metodą improwizacji, czerpiąc z zasobów indywidualnych doświadczeń i wewnętrznej dynamiki grupy.

Fot. HAWA

Goodbye Chinatown, Galeria W Y | ul. Piotrkowska 138/140, OFF-Piotrkowska

W słynnym byłym łódzkim Chinatown z recitalem piosenek z elementami karaoke wystąpił artystyczny duet Smutne Kobiety. Artystki zaśpiewały wietnamskie piosenki specjalnie wybrane na symboliczne pożegnanie miejsca, które znika/zniknęło/przenosi się, a które od lat kojarzone jest z mniejszością wietnamską. We wspólną muzyczną zabawę włączyła się zgromadzona na OFF Piotrkowska publiczność.

Fot. HAWA