Turgieniew w Polsce

P7171607

To będzie znakomita okazja do spotkania z wielką literaturą rosyjską i lepszego poznania twórczości Iwana Turgieniewa. W ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur artyści Akademickiego Teatru Przekątna Orłowskiego Państwowego Instytutu Kultury zaprezentują Szkice dramatyczne. Zinaida. Asia. Wiera.

Iwan Turgieniew uznawany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli rosyjskiego realizmu krytycznego i mistrza analizy psychologicznej. Nigdy nie był w Polsce i nie jest u nas powszechnie znany, ale dwusetna rocznica urodzin pisarza to doskonały moment, żeby to zmienić – uznali twórcy projektu Turgieniew w Polsce i zaprosili do Łodzi artystów Akademickiego Teatru Przekątna z Orła, czyli rodzinnego miasta Turgieniewa. Zespół działa od ponad dekady przy wydziale reżyserko-aktorskim Orłowskiego Państwowego Instytutu Kultury. To w Przekątnej pierwsze kroki w zawodzie stawiają przyszli reżyserzy, aktorzy i nauczyciele teatralni. Tu spotykają się młode talenty i ich mistrzowie. Ich propozycje i spektakle dyplomowe wielokrotnie nagradzano w międzynarodowych i rosyjskich konkursach.

W Łodzi artyści z Orła pokażą Szkice dramatyczne. Zinaida. Asia. Wiera. Spektakl na czworo aktorów to portret osobliwego typu kobiety, stworzonego przez rosyjskiego pisarza. Turgieniewowska dziewczyna jest kobieca, chociaż nie zawsze piękna na pierwszy rzut oka. Wyróżnia ją za to osobliwy urok. Delikatna, dziecinnie sentymentalna, jednak jej bogaty świat wewnętrzny wybawia ją od rozczarowań. Bohaterki Turgieniewa mają siłę ducha i wiary, są nieugięte w swoich postanowieniach, gotowe walczyć do końca. Trzy losy. Trzy miłości.

Scenariusz spektaklu na podstawie wybranych tekstów Turgieniewa stworzyła Tatiana Sagajdaczna, która odpowiada również za reżyserię przedstawienia oraz wystąpi w roli Zinaidy. W postać Wiery Nikołajewny wcieli się Jekaterina Riazancewa, a Asię zagra Wiktoria Skakun. Turgieniewskim dziewczynom partnerować będzie Turgieniewski bohater – Dmitrij Bułgakow. Wszyscy wykonawcy są wykładowcami Orłowskiego Państwowego Instytutu Kultury.

Spektakl w języku rosyjskim z polskimi komentarzami zostanie zaprezentowany w niedzielę, 9 września, o g.12.00 w Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskiego. Wstęp jest bezpłatny, jednak obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Partnerami projektu Turgieniew w Polsce są: Klub Polsko-Rosyjska Łamigłówka, Orłowski Państwowy Instytut Kultury, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Wydział Lingwistyki Stosowanej Instytutu Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej UW.

Realizacja:

Scenariusz i reżyseria: Tatiana Sagajdaczna

Bohater Turgieniewski – Dmitrij Bułgakow,
Zinaida – Tatiana Sagajdaczna
Asia – Wiktoria Skakun
Wiera Nikołajewna – Jekaterina Riazencewa

Turgieniew w Polsce: Szkice dramatyczne. Zinaida. Asia. Wiera | 9 września, Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15, Sala Lustrzana, g. 12:00

Partner wydarzenia:

CPRDiP