W tym roku widzimy się od 7 do 16 września 2018.
Na tegoroczną edycję festiwalu tradycyjnie już złożą się propozycje z różnych dziedzin: akcje edukacyjne, działania artystyczne w przestrzeni miejskiej i gwiazdorski festiwalowy koncert, który powtórzyć ma ogromy sukces projektu Cohen i kobiety.
Hasłem przewodnim najnowszej odsłony festiwalu jest Kultura buntu. – Pół wieku po rewolucji '68 powracamy do dekady lat 60. Pokażemy potencjał kulturotwórczy czasu, gdy wydarzenia na uniwersytetach i ruchy emancypacyjne miały miejsce w wielu krajach świata. Międzynarodowym językiem protestu staje się muzyka, kino i zrywające z kodem klasowym ubranie. Będą to istotne tematy tegorocznego festiwalu – podkreślają kuratorzy. – Atmosfera Łodzi była w tych latach wyjątkowa, tu wychodziło pismo Kuźnica, a Łódzka Szkoła Filmowa była przestrzenią kulturowo eksterytorialną. Studentami Szkoły byli Roman Polański, Jerzy Skolimowski, Zbigniew Rybczyński, Marcel Łoziński, Krzysztof Kieślowski. Podejmujemy próbę odpowiedzi na pytanie, czym jest dla nas spuścizna lat 60. – dodaje Agnieszka Zawadowska, która w tym roku dołączyła do zespołu kuratorskiego festiwalu, jako opiekun sekcji teatralnej. Agnieszka Zawadowska jest absolwentką Ecole des Beaux Arts w Aix-en-Provence i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wieloletnia słuchaczka seminarium prof. Marii Janion. Kuratorka wystaw, współautorka albumów, współorganizatorka konferencji naukowych. Autorka scenografii i kostiumów do przedstawień teatralnych, teatrów telewizji i filmów. Laureatka nagrody im. Teresy Roszkowskiej za dekoracje i kostiumy do przedstawień Pieszo S. Mrożka w Stads Teater w Sztokholmie i Legendy St. Wyspiańskiego w Teatrze Studio w Warszawie. Jest także autorką scenografii do filmu Ubu król P. Szulkina.
O muzyczną stronę festiwalu ponownie zadba Marcin Tercjak. Znany nie tylko z anteny Radia Łódź, dziennikarz radiowy i telewizyjny od lat zajmujący się tematyką muzyczną i filmową, producent muzyczny i animator kultury oraz pomysłodawca takich projektów jak: „Trawniki Kultury”, „Uliczna Galeria Dźwięku” czy „Muzyczna Scena Łodzi”.
Łódź Czterech Kultur 2018 to również sztuki wizualne. Kuratorem tego obszaru będzie Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms i autorka koncepcji stworzenia w Łodzi galerii wielkoformatowych obrazów – murali. Od 2010 roku z powodzeniem realizuje tę koncepcje tworząc Galerię Urban Forms, która stała się rozpoznawalną na całym świecie ekspozycją sztuki w przestrzeni publicznej i wizytówką miasta.
– Za wcześnie, by mówić o szczegółach. Trójka kuratorów przedstawiła wstępną koncepcję programu dla szerokiej, różnorodnej grupy odbiorców. Teraz jest czas na jej dopracowanie – mówi Dagmara Śmigielska, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Łodzi ds. Festiwalu Łódź Czterech Kultur. – Pewne jest to, że impreza odbędzie się we wrześniu, a do współpracy zaprosimy artystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy, reprezentujących odmienne style, wpisujące się w wypracowaną przez nas w zeszłym roku formułę nowoczesnego miejskiego festiwalu – dodaje.
Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, które odpowiada za koordynację wydarzenia, a także za stworzenie i realizację bogatego programu zajęć edukacyjnych, które rozleją się po całym mieście, przybliżając uczestnikom historię Łodzi. Festiwal otrzyma miejskie dofinansowanie w wysokości 1 200 000 złotych. Organizatorzy mają nadzieję pozyskać dodatkowe, zewnętrzne fundusze.
– Trwają rozmowy ze sponsorami, czekamy też na rozstrzygnięcia ministerialnych konkursów, które powinny nastąpić lada moment. Wtedy też zaczniemy odkrywać pierwsze karty związane z programem – dodaje Dagmara Śmigielska.
Organizowany w zmieniającej się formule od 2002 roku Festiwal Łódź Czterech Kultur odwołuje się do wielokulturowych korzeni miasta, które przez lata było tyglem kultur i narodowości – wielonarodowym, ośrodkiem przemysłowym w samym sercu Polski. Ideą festiwalu jest budowanie nowoczesnej miejskiej tożsamości wokół wartości takich jak różnorodność, tolerancja i zrozumienie bez uprzedzeń. Narzędziem do realizacji tego zadania jest sztuka, która posługuje się uniwersalnym językiem i buduje więzi.