Polska wiosna/jesień 68/18

moda

Znajdź własny styl, wyraź swoją indywidualność krzyczą dziś koncernowe reklamy i modowe celebrytki na blogach. Ale pół wieku temu, w czasie rewolucji społecznych lat 60. i 70. wyrażanie się poprzez strój wymagało sporej odwagi. Ubranie jako język protestu to inspiracja festiwalowego performatywnego pokazu mody na Dworcu Łódź Fabryczna, tworzonego przez Janusza Noniewicza.

Projekt składać się będzie przede wszystkim z ciał i ubrań. Zarówno ciała, jak i ubrania będą środkiem wyrazu, służącym opowieści zatytułowanej roboczo „Polska wiosna/jesień 68/18”. Formuła tytułu odnosi się do nazw sezonowych pokazów mody, które składają się z trzech elementów: nazwy marki, określenia sezonu wiosna/lato lub jesień/zima oraz daty rocznej. Dla potrzeb performansu tworzymy nieistniejący sezon, w niemożliwym czasie – zapowiada reżyser.

Nie będzie tu typowego wybiegu – modele i modelki wędrować będą po frontowej części Dworca Łódź Fabryczna, prezentując ubrania wybrane przez Janusza Noniewicza i Hannę Podrazę. Każda stylizacja, stworzona zostanie z produkcji polskich marek lub z ubrań popularnych wśród Polaków na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. – Będzie to nie tylko opowieść o historii mody w Polsce i Polski w modzie. Pod surrealistycznym tytułem kryją się konkretne, istniejące ciała i konkretne, istniejące ubrania, z których tworzymy nasz fikcyjny, artystyczny porządek. Porządek modowej marki POLSKA – podkreśla Noniewicz.

Performans to odpowiedź na obecną rzeczywistość, traktującą kraj, kulturę i społeczeństwo, jak produkt do spozycjonowania i urynkowienia. Takie myślenie prowadzi do eliminacji zjawisk, wydarzeń, grup społecznych, a nawet idei czy przekonań, które z punktu widzenia marketingowej strategii uznawane są za nieopłacalne.

Janusz Noniewicz – kierownik Katedry Mody Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie, jej założyciel i wykładowca, kurator i artysta sztuk wizualnych zajmuje się badaniem mody i projektowania w kontekście nauk humanistycznych i społecznych. Prowadzi autorski program artystyczno-edukacyjny Czy projektant mody może być szczęśliwy? Jest autorem prac i wystaw pokazywanych m.in. w CSW Zamek U-jazdowski w Warszawie, Austrian Cultural Forum w Londynie, 798 art zone w Pekinie czy Museum Quartier w Wiedniu.

Polska wiosna/jesień 68/18 | 14 września, Dworzec Łódź Fabryczna, g. 17:00