Robert Rumas dla festiwalu

Artysta stworzy autorską instalację na Starym Rynku w Łodzi.

Nowoczesna, industrialna forma i silne odwołania do historii miasta – Robert Rumas na nasze zaproszenie stworzy autorską instalację, zainspirowaną przestrzenią Starego Rynku. Ten uznany rzeźbiarz, autor obiektów i interwencji, a także kurator oraz scenograf, uważany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli nurtu sztuki krytycznej lat 90. – obok Katarzyny Kozyry, Artura Żmijewskiego, Pawła Althamera i Zbigniewa Libery. W twórczości podejmuje najczęściej problem współczesnej tożsamości polskiego społeczeństwa. Swoje prace prezentował w znaczących europejskich galeriach: Kunsthalle w Wiedniu, Berlinie, Kunst-und Ausstellungshale w Bonn, Moderna Musset w Sztokholmie, Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie, Hamburgu i Bohum. Był obecny także w polskich galeriach: „Zachęcie”, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi czy Muzeum Narodowym w Warszawie. Często wychodzi poza mury galerii i muzeów, tworząc interwencje i obserwując reakcje na nie.
Koncepcja instalacji zainspirowana została archiwalnymi fotografiami, z których wydobyta została nowoczesna, wypełniona ukrytymi znaczenia forma – mówi Robert Rumas. – Istotny jest w niej ruch i możliwość refleksyjnego zdystansowania się od historii tego, konkretnego miejsca – wyjaśnia.
To nie pierwsze spotkanie artysty z łódzką publicznością. W akcji „Kwadrans dla miasta Łodzi" w 2002 roku uruchomił nieczynny zegar na bramie dawnej fabryki Izraela Poznańskiego – jednocześnie podarował mieszkańcom „wyłom w czasie rzeczywistym”, bo zegar spieszył się o 15 minut. W 2012 roku Rumas jako scenograf i projektant organizacji przestrzeni współtworzył głośną inscenizację powieści Józefa Rotha „Hotel Savoy”, odgrywaną w zaadoptowanej do tego celu scenerii łódzkiego Hotelu „Savoy”.